Herbata z pokrzywy

Herbata z pokrzywy

Herbata z pokrzywy ma bardzo długą historię wykorzystania jako napar leczniczy. Autor zdjęcia: Leslie Seaton

Herbata z pokrzywy? Na samą myśl większość ludzi, którym pokrzywa kojarzy się jedynie z poparzonymi nogami w dzieciństwie, prawdopodobnie grzecznie podziękuje za taki napar. Bez powodu! Herbata z pokrzywy, pomimo przyrządzania z liści tej rośliny, nie parzy – liście przestają parzyć gdy są wysuszone, marynowane, ugotowane lub gdy jest z nich przygotowana nalewka. Z tego też powodu liście pokrzywy można wykorzystywać nie tylko w herbacie, ale także np. w sałatkach.

Napar z pokrzywy ma długą historię jako tradycyjny lek ziołowy zarówno w Europie jak i innych krajach na świecie. Kilka z jej właściwości zostało zbadanych na ludziach, a część z nich do tej pory potrzebuje potwierdzenia w postaci rzetelnych badań klinicznych. Tak czy inaczej, nie można zaprzeczyć, że herbata z pokrzywy posiada właściwości zdrowotne. Smak herbaty z pokrzywy nie jest odrzucający – niektóre osoby piją ją głównie z powodu smaku, a nie dla celów leczniczych.

Jak produkowana jest herbata z pokrzywy?

Podobnie jak herbata miętowa, herbata z pokrzywy to po prostu wysuszone liście pokrzywy. Znaczy to więc, że herbatę z pokrzywy można przygotować na własną rękę zbierając liście dziko rosnącej pokrzywy, wysuszając je i zalewając wrzątkiem.

Właściwości zdrowotne herbaty z pokrzywy

W przeciwieństwie do herbaty miętowej, większość osób pije herbatę z pokrzywy głównie ze względu na właściwości lecznicze, a mniej ze względu na smak czy aromat. Poniżej przedstawiamy listę właściwości pokrzywy, które zostały potwierdzone badaniami lub istnieje duże prawdopodobieństwo, że są chociaż częściowo prawdziwe.

1. Łagodzi objawy alergii

Wstępne badania kliniczne, które zostały przeprowadzone na 69 alergikach sugerują, że pokrzywa może chociaż w małym stopniu łagodzić objawy alergii.

Należy jednak podkreślić, że uczestnicy badania sami oceniali efektywność terapii i zakończono ją zaledwie po tygodniu. Ponadto po przejrzeniu dzienników symptomów osób z każdej grupy okazało się, że grupa otrzymująca pokrzywę oceniła jej efektywność tylko nieco lepiej niż grupa otrzymująca placebo (a zatem nie można wyciągać wniosków, że pokrzywa jest rzeczywiście skuteczna przy łagodzeniu objawów alergii).

Mechanizm działania pokrzywy może opierać się na jednej z właściwości pokrzywy, dzięki której obniża ona ilość histaminy produkowanej przez organizm jako reakcja na alergen.

2. Łagodzi symptomy chorób reumatycznych

Obiegowa opinia głosi, że przykładanie liści pokrzywy do bolących części ciała może zmniejszyć ból. Czy to prawda i czy herbata z pokrzywy może przynosić podobne efekty?

Niemieccy naukowcy przeprowadzili badanie z którego wynikło, że napar z pokrzywy przynosi podobne efekty przy leczeniu chorób reumatycznych co lek diclofenac. W badaniu jedna grupa pacjentów otrzymywała 50 mg leku diclofenac wraz z naparem z pokrzywy, natomiast druga grupa otrzymywała 200 mg diclofenacu. W obu grupach zaobserwowano podobną poprawę pomimo mniejszej dawki leku w pierwszej grupie.

Z innych badań, przeprowadzonych na 152 pacjentach cierpiących na różne choroby reumatyczne, wynikło, że 70% z nich po konsumpcji 1,54 grama ekstraktu z liści pokrzywy dziennie zaobserwowało poprawę.

Powyższe badania sugerują, że herbata z pokrzywy zgodnie z tradycyjnym zastosowaniem może przynosić ulgę przy chorobach reumatycznych. Należy jednak pamiętać, że podobnie jak przy każdej kuracji ziołowej, przy poważnych problemach zdrowotnych najpierw należy skonsultować się z lekarzem.

3. Ma pozytywny wpływ na prostatę

Badania sugerują, że napar z pokrzywy może być skuteczny przy łagodzeniu symptomów przerostu prostaty. Schorzenie to utrudnia oddawanie moczu, opróżnianie pęcherza, a także powoduje kapanie moczu po jego oddaniu oraz może wywołać stałe wrażenie parcia na pęcherz.

Z jednego z badań (opublikowanego w „Journal of Herbal Pharmacotherapy”) trwającego sześć miesięcy przeprowadzonego na 600 pacjentach z przerostem prostaty wynikło, że 81% pacjentów przyjmujących preparat z pokrzywy zauważyło pozytywne zmiany w porównaniu do grupy otrzymującej placebo. Ponadto badania na zwierzętach sugerują, że pokrzywa może spowolnić rozwój raka prostaty.

Potrzebne są dalsze badania na ludziach, by ocenić na ile skuteczna pokrzywa może być przy leczeniu schorzeń związanych z prostatą. Wstępnie można jednak zaryzykować stwierdzenie, że regularne picie herbaty z pokrzywy może mieć pozytywny wpływ na zdrowie mężczyzn z przerośniętą prostatą.

4. Obniża ciśnienie

Herbata z pokrzywy ma właściwości diuretyczne (zwiększa wydalanie moczu). W starożytnej Europie często zalecano ją by pozbyć się nadmiaru wody z organizmu. Obecnie napar z pokrzywy jest wykorzystywany w niektórych krajach (np. w Maroko) także jako naturalny lek obniżający ciśnienie. Ponieważ brakuje badań klinicznych przeprowadzonych na ludziach, nie można określić czy właściwości pokrzywy przynoszą permanentne skutki (a co za tym idzie, czy może być stosowana jako lek na nadciśnienie) czy tylko tymczasowe.

Należy zauważyć, że powyższe właściwości zdrowotne odnoszą się do pokrzywy zwyczajnej (Uritica dioica), a nie do często mylonej z nią ze względu na wygląd jasnoty białej (Lamium album). Upewnij się, że jeżeli zbierasz pokrzywę, by zaparzyć z niej herbatę, zbierasz pokrzywę zwyczajną, a nie roślinę do niej podobną.

Herbata z pokrzywy – przeciwwskazania i inne uwagi

Podobnie jak prawie wszystkie zioła, i pokrzywa może wchodzić w interakcje z lekami, powodować skutki uboczne lub nie być bezpieczna dla niektórych osób. W jakich przypadkach powinieneś unikać herbaty z pokrzywy lub pić ją po konsultacji z lekarzem?

1. Przy przeroście prostaty

Pomimo że istnieją pewne dowody, że pokrzywa może łagodzić symptomy przerostu prostaty, bardzo ważne jest by najpierw skonsultować się z lekarzem, by wystawił odpowiednią diagnozę i wykluczył raka prostaty.

2. Jeśli jesteś w ciąży

Kobiety w ciąży nie powinny pić herbaty z pokrzywy. Pokrzywa może wpływać na cykl menstrualny i może spowodować poronienie.

3. Przy cukrzycy lub nadciśnieniu

Jako że pokrzywa może potencjalnie obniżać poziom cukru oraz ciśnienie krwi, osoby, które przyjmują leki obniżające poziom cukru lub ciśnienie krwi powinny zwrócić uwagę na to, czy herbata nie obniża poziomu cukru lub ciśnienia krwi do niebezpiecznie niskich poziomów.

4. Przy problemach z pęcherzem lub nerkami

Jako że herbata z pokrzywy ma właściwości diuretyczne (zwiększa wydalanie moczu), skonsultuj się z lekarzem przed jej konsumpcją jeżeli cierpisz na problemy z pęcherzem lub nerkami.

5. Jeśli przyjmujesz diuretyki

Jeśli przyjmujesz leki, które mają właściwości diuretyczne (np. Furosemid), pamiętaj, że herbata z pokrzywy może zwiększyć ich efektywność, co może doprowadzić do odwodnienia.

Dla bezpieczeństwa zalecamy skonsultować się z lekarzem w każdym przypadku, gdy cierpisz na schorzenie, którego symptomy mogą być łagodzone przez herbatę z pokrzywy (np. w przypadku chorób reumatycznych).

Gdzie kupić herbatę z pokrzywy?

Herbata z pokrzywy w torebkach jest dostępna w niektórych super- oraz hipermarketach, a także w aptekach. Z łatwością można ją również dostać w sklepach internetowych, gdzie dostępna jest także w formie wysuszonych liści pokrzywy, np. w sklepie KrainaHerbaty.pl.

Herbata z pokrzywy – artykuły

Poniżej znajduje się lista naszych artykułów o herbacie z pokrzywy (kliknij na obrazek, by przeczytać artykuł):